Skip to: Main Content Search Navigation Secondary Navigation

Russ College students win accolades at Ohio University student research expo

 | Apr 22, 2019

Russ College students win accolades at Ohio University student research expo

Apr 22, 2019

Almost 900 undergraduate and graduate students presented their work at Ohio University’s Convocation Center on Thurs., April 11 for the 2019 Student Research and Creative Activity Expo. Students, who hailed from more than 50 departments across campus, received $25,000 in prize money. Congratulations to these winning students from the Russ College of Engineering and Technology:

Chemical and Biomolecular Engineering

  • Ashwin Ramanujam, Chemical and Biomolecular Engineering-1, 1st place
  • Raziyeh Ghahremani, , Chemical and Biomolecular Engineering-1, 2nd place
  • Sam Forshey, , Chemical and Biomolecular Engineering-2, Joint 1st place
  • Andrew Fuhrer, Chemical and Biomolecular Engineering-2, Joint 1st place
  • Fazlollah Madani Sani, Chemical and Biomolecular Engineering-3, 1st place
  • Mahsa Kheradmandi, Chemical and Biomolecular Engineering-3, 2nd place
  • Mahboubeh Noori, Chemical and Biomolecular Engineering-4, 1st place
  • Parnian Bigdelou, Chemical and Biomolecular Engineering-4, 2nd place
  • Kyle McGaughy, PG 2, Chemical and Biomolecular Engineering-4, Joint 1st place
  • Kyle McGaughy, PG 2 special, Chemical and Biomolecular Engineering-4, Joint 1st place
  • Chad Able, PG 2, Chemical and Biomolecular Engineering-3, Joint 1st place
  • Raziyeh Ghahremani, Pitch 3, Chemical and Biomolecular Engineering-1, 1st place
  • Ashwin Ramanujam, Pitch 4, Chemical and Biomolecular Engineering-1, 1st place
  • Kyle McGaughy, sust G1, Chemical and Biomolecular Engineering-4, 1st place

 

Electrical Engineering and Computer Science

  • Alex Ford, Electrical Engineering and Computer Science-1, 1st place
  • Trenton Davis presenting with Jeremy Beauchamp, Electrical Engineering and Computer Science-1, 2nd place
  • Nathan Estep presenting with Dakota O’Brien, Electrical Engineering and Computer Science-2, Joint 1st place
  • Yang Liu presenting with Letian Lin, Electrical Engineering and Computer Science-2, Joint 1st place
  • Danielle Wisemiller presenting with Aaron Robeson, Electrical Engineering and Computer Science-3, 1st place
  • Kevin Croissant presenting with Brian Peters, Electrical Engineering and Computer Science-3, 2nd place
  • Alyssa Atkinson presenting with Erica Baird, Electrical Engineering and Computer Science-4, 1st place
  • Miguel Sempertegiu,  Electrical Engineering and Computer Science-4, 2nd place

 

Engineering Technology and Management

  • Matthew Mezzio, Engineering Technology and Management-1, 1st place
  • Shane Richardson presenting with Justin Wilkerson, Engineering Technology and Management-1, 2nd place
  • Cole Stephan, Engineering Technology and Management-2, 1st place
  • Tyler Gullett presenting with Trent Comfort, Engineering Technology and Management-2, 2nd place
  • Aaron Smith presenting with Ted Hoying, Engineering Technology and Management-3, 1st place
  • Chris Sentle presenting with Chris Gill, Engineering Technology and Management-3, 2nd place

 

Industrial and Systems Engineering  

  • Tianqiang Yan, Industrial and Systems Engineering-1, 1st place
  • Aaya Aboelfotoh, Industrial and Systems Engineering-1, 2nd place
  • Xiaodan Xie, Industrial and Systems Engineering-2, 1st place
  • Laura Klions presenting with Adda Ashcraft, Industrial and Systems Engineering-2, 2nd place
  • Justin Marcheskie,  Industrial and Systems Engineering-3, 1st place
  • Akhilesh Mesa, Industrial and Systems Engineering-3, 2nd place

 

Mechanical Engineering and Civil Engineering  

  • Mohammad Sarabian, Mechanical Engineering and Civil Engineering-1, Joint 1st place
  • Kyle Devine presenting with Mayooran Wigneshwaran,  Mechanical Engineering and Civil Engineering-1, Joint 1st place
  • Ramin Mehrani, Mechanical Engineering and Civil Engineering-2, 1st place
  • Clive Chirume, Mechanical Engineering and Civil Engineering-2, 2nd place
  • Kyle Devine presenting with Mayooran Wigneshwaran, PG special, Mechanical Engineering and Civil Engineering-1, Joint 1st place
  • Kyle Devine presenting with Mayooran Wigneshwaran, Pitch 5, Mechanical Engineering and Civil Engineering-1, 1st place
  • Isaiah Yasko, sust UG1, Mechanical Engineering and Civil Engineering-2, 2nd place