DOC Awards recognize Heritage College students, faculty & staff

May 30, 2019

Alyssa Ritchie, OMS IV at the Heritage College, Dublin, was named Student D.O. of the Year, and Audrone Biknevicius, Ph.D., associate professor of gross anatomy at the Heritage College, Dublin, received the Brose Award at the 2019 Distinguished Osteopathic Commitment (DOC) Awards. These annual awards, which took place in Athens and Dublin March 25 and in Cleveland April 18, honor students, faculty and staff for their contributions to osteopathic medical education.

Heritage College Student Government Association officers created the Brose Award in 2013 to recognize a faculty or staff member who has served as an outstanding student advocate. It is named for John Brose, D.O., dean emeritus and professor of family medicine.

Other 2019 DOC Award recipients include:

SIGMA SIGMA PHI INSPIRATIONAL OSTEOPATH AWARD (collegewide)  

Walter Passarello, D.O. (’95), a family medicine physician with   Mercy Health-St. Elizabeth Hospital in Youngstown

OHIO AMERICAN COLLEGE OF OSTEOPATHIC FAMILY PHYSICIANS & DEPARTMENT OF FAMILY MEDICINE OUTSTANDING STUDENT AWARD

Aiesha Polakampalli, OMS I, Athens

Max Farenwald, OMS II, Dublin

CLINICAL PRECEPTOR OF THE YEAR

Athens

Year 1 – Jill Neff, D.O. (’83)

Year 2 – Eric Miller, D.O.

Cleveland

Year 1 – Ohio Living

Year 2 – Cole Eye Institute - Anasthesia

Dublin

Year 1 – Jake Adams, D.O. (’84)

Year 2 – Paul Paik, D.O. (’08)

 

OUTSTANDING ACADEMIC LEADERSHIP AWARD

Athens

Year 1 – Dan Hellmann, OMS I

Year 2 – Tiffany Downs, OMS II

Cleveland

Year 1 – Jasmine Long, OMS I, and Nick Pelz, OMS I

Year 2 – MacKenzie Reese, OMS II

Dublin

Year 1 – Doug Spaeth-Cook, OMS I

Year 2 – Kyle McGrath, OMS II

 

OUTSTANDING PEER OSTEOPATHIC MENTOR AWARD

Athens

Year 1 – Xavier DiSabato, OMS IV

Year 2 – Sarah Gaston, OMS II

Cleveland

Year 1 – Matthew Wilcox, OMS I

Year 2 – Nathan Katz, OMS II

Dublin

Year 1 – Mark Bugada, OMS I

Year 2 – Mohammed Al-Issa, OMS II

 

CARE LEADS HERE AWARD

This award is presented to an individual who exemplifies what it means to be kind, caring and collegial.

Athens

Year 1 – Andrew Williams, OMS I

Year 2 – Angela Massoud, OMS II

Cleveland

Year 1 – Sara Zanfardino, OMS I

Year 2 – Shaina Rood, OMS II

Dublin

Year 1 – Mimi Lamantia, OMS I

Year 2 – Pearson Huggins, OMS II

 

STUDENT ADVOCATE TO ADMINISTRATION OR FACULTY

Athens

Year 1 & 2 – Dubem Obianagha, OMS II

Cleveland

Year 1 – Michaela Woods, OMS I, and Mia Chapman, OMS I

Year 2 – Noor Ramahi, OMS II

Dublin

Year 1 – Patricia Capone, OMS I

Year 2 – Adam Rabe, OMS II

 

DYNAMIC INDIVIDUAL LEADERSHIP AWARD

Athens

Year 1 – Andrew Williams, OMS I

Year 2 – Kevin Chase, OMS II

Cleveland

Year 1 – Marcus Lowe, OMS I, and Wendy Kuzmishin, OMS I

Year 2 – Joel Manzi, OMS II

Dublin

Year 1 – Eddie Passen, OMS I

Year 2 – Shelby Bridgett, OMS II

 

STUDENT ORGANIZATION COMMUNITY IMPACT AWARD

Athens

Years 1 & 2 – Future Physicians 4 Patients

Cleveland

Year 1 – Pediatrics Club

Year 2 - Student National Medical Association

Dublin

Year 1 – Dublin Medical Academy

Year 2 – Science Discovery Club – Henry Lewis and Student National Medical Association

 

STAFF SPOTLIGHT AWARD

Athens

Year 1 – Kathy Pittman, Ph.D.

Year 2 – Pam Henderson, B.S.N.

Cleveland

Year 1 – Sam Baker

Year 2 – Pat Lambert, M.S.N.

Dublin

Year 1 – Pam Dixson

Year 2 – Andrea Brunson

 

FACULTY SPOTLIGHT AWARD

Athens

Year 1 – Vipin Koshal, D.O. (’01)

Year 2 – Christian Stork, Ph.D.

Cleveland

Year 1 – Andy Chen, Ph.D.

Year 2 – James O’Reilly, Ph.D., and Ron Russ, D.O. (’98)

Dublin

Year 1 – Leah Sheridan, Ph.D.

Year 2 – Becky Code, Ph.D.

 

RESEARCH MENTOR AWARD

Athens

Year 2 – Elizabeth Beverly, Ph.D.

Cleveland

Year 2 – Sarah Rubin, Ph.D.

Dublin

Year 2 – Zelalem Haile, Ph.D.

 

OUTSTANDING COURSE TEAM

Athens

Year 2 – Ears, Eyes, Nose & Throat

Cleveland

Year 2 – Ears, Eyes, Nose & Throat

Dublin

Year 2 – Ears, Eyes, Nose & Throat

 

STUDENT GOVERNMENT ASSOCIATION DISTINGUISHED RECOGNITION

Athens

Year 1 – Michelle Beeson, OMS I, and Buddy Naber, OMS I

Year 2 – Alicia Rodgers, OMS II, and Jon Burns, OMS II

Cleveland

Year 1 – Alexa Schmidt, OMS I

Year 2 – Jamie Freiburger, OMS II, and Abbey Stanec, OMS II

Dublin

Year 1 - Evan Parsley, OMS I

Year 2 – Rich Dowd, OMS II

 

INCLUSION CHAMPION – STUDENT

Athens

Year 1 – Chris Homsi, OMS I

Year 2 – Samantha Nandyal, OMS II

Cleveland

Year 1 – Mike Arnold, OMS I, and Wendy West, OMS I

Year 2 – Caleb Beachy, OMS II, and Cameron Swofford-Price, OMS II

Dublin

Year 1 – Danielle Owusuwaah, OMS I

Year 2 – Daniel Strawhun, OMS II

 

INCLUSION CHAMPION – FACULTY/STAFF

Athens

Year 1 – Jane Balbo, D.O. (’07)

Year 2 – Katy Kropf, D.O. (’02)

Cleveland

Years 1 & 2 – Ryan Clopton-Zymler

Dublin

Years 1 &2 – Dan Skinner, Ph.D.

 

OUTSTANDING SMALL GROUP LEADER

Athens

Year 1 – Frank Horodyski, Ph.D.

Cleveland

Year 1 – Sarah Rubin, Ph.D.

Dublin

Year 1 – Tim Cain, Ph.D.

 

STUDENT ORGANIZATION OF THE YEAR

Athens

Student National Medical Association

Cleveland

Radiology Club

Dublin

SAACOFP – Family Medicine Club

 

TOUCH RECOGNITION

 

Silver Award for over 50 hours of volunteer service:

Athens

Stephanie Ambach, OMS II

Jonathon Burns, OMS II

Milena Fabry, OMS II

Kathryn Fasoli, OMS II

Caitlin Kelly, OMS III

Mikayla Morrow, OMS II

Nicholas Pochedly, OMS II

Alicia Rodgers, OMS II

Julia Russell, OMS II

Meghan Schulze, OMS II

Evan Tillett, OMS II

 

Dublin

Taylor Boll, OMS II

Brad Jerew, OMS II

Amogha Krishna, OMS II

Kennedy Ovenseri, OMS II

Zack Ross, OMS II

Brooke Smith, OMS II

Spencer Willette, OMS I

Zak Wiser, OMS I

 

Cleveland

Charles Doolittle, OMS II

Sarah Holcomb, OMS II

Elsie Ikpot, OMS I

Rajshri Joshi, OMS II

Nathan Katz, OMS II

Mac Kenzie Reece, OMS II

Alexa Schmidt, OMS I

Jordan Vojtush, OMS II

Wendy West, OMS I

 

Gold Award for 100 or more hours of service:

Athens

Logan Brewer, OMS II

Austin Daly, OMS II

Charles Ebersbacher, OMS IV

Mike Garrison, OMS I

Ashten Gibson, OMS IV

Suzette Grindle, OMS II

Brady Kinsey, OMS II

Emily Mortimer, OMS II

Sonja Porter, OMS IV

Nicholas Racchi, OMS II

Justin York, OMS II

 

Dublin

Jordan Arends, OMS II

Catherine Davis, OMS II

Hoang Ta, OMS II

Brent Whitehead, OMS II

 

Cleveland

Paula Jones, OMS II

Joel Manzi, OMS II

Nicole Wagner, OMS II

 

Platinum (most hours):

Cleveland

Katelyn Bard, OMS II

Dublin

Max Farenwald, OMS II