DOC Awards recognize Heritage College students, faculty

Apr 17, 2018

Ryan Paulus, OMS III  at the Heritage College, Dublin, was named Student D.O. of the Year, and  Fabian Benencia, Ph.D., associate professor of immunology, received the Brose Award at the 2018 Heritage College Distinguished Osteopathic Commitment (DOC) Awards, which took place March 26. These annual awards honor students, faculty and staff for their contributions to osteopathic medical education.

Heritage College Student Government Association officers created the Brose Award in 2013 to recognize a faculty or staff member who has served as an outstanding student advocate. It is named for John Brose, D.O., dean emeritus and professor of family medicine.

In 2017, Paulus  received  the American College of Osteopathic Family Physicians' Outstanding Osteopathic Student of the Year Award.

The list of 2018 DOC Award recipients follows:

SIGMA SIGMA PHI OSTEOPATHIC MENTOR AWARD  (college-wide) – Pamela Gardner, D.O. This award is given to an Ohio osteopathic physician who, by his or her example and involvement, has had a significant influence on a Heritage College student’s decision to pursue osteopathic medicine. Dr. Gardner, who serves as director of  Lima Memorial Heart Institute ’s congestive heart failure clinic and chief of Lima Memorial’s structural heart program, was nominated by Albert Bui, OMS II, Pharm.D, who attends the Heritage College, Athens.

OHIO AMERICAN COLLEGE OF OSTEOPATHIC FAMILY PHYSICIANS’ OUTSTANDING STUDENT AWARD

Ryan Vagedes, OMS I, Athens

Anna (Ingleright) Reph, OMS II, Cleveland

CLINICAL PRECEPTOR OF THE YEAR

Athens

Year 1 – Lance Broy, M.D.

Year 2 – Eric Miller, D.O.

Cleveland

Year 1 – Cleveland Clinic  Hillcrest Hospital  emergency department

Year 2 – Kelli Peiffer, D.O. (’07)

Dublin

Years 1 & 2 – Jake Adams, D.O. (’84)

OUTSTANDING COMMUNITY SERVICE AWARD

Athens

Year 1 – Logan Brewer, OMS I

Year 2 – Alyssa Greenwell, OMS II

Cleveland

Year 1 – Paula Jones, OMS I

Year 2 – Naiyana Gravely, OMS II

OUTSTANDING ACADEMIC LEADERSHIP AWARD

Athens

Year 1 – Amy Buck, OMS II

Year 2 – Albert Bui, OMS II

Cleveland

Years 1 & 2 – MacKenzie Reece, OMS I

Dublin

Years 1 & 2 – Jessica Motley, OMS II

OUTSTANDING PEER OSTEOPATHIC MENTOR AWARD

Athens

Year 1 – Jordan Patterson, OMS I

Year 2 – Candice Szymanski, OMS II

Cleveland

Year 1 – Danielle Thornsberry, OMS IV

Year 2 – Ben Burnham, OMS II

Dublin

Year 1 – Scott Nishimura, OMS II; Danielle Dukes, OMS II

Year 2 – Danielle Dukes, OMS II

CARE LEADS HERE AWARD

This award is presented to an individual who exemplifies what it means to be kind, caring, and collegial.

Athens

Year 1 – Angela Massoud, OMS I

Year 2 – Alyssa Greenwell, OMS II

Cleveland

Year 1 – Mark Zemanek, OMS I

Year 2 – Crystal Pristell, OMS II

Dublin

Year 1 – Jessica Motley, OMS II

Year 2 – Ellen Tan, OMS II

STUDENT ADVOCATE TO ADMINISTRATION OR FACULTY

Athens

Year 1 – Albert Phillips, OMS I

Year 2 – Scott Wong, OMS II

Cleveland

Year 1 – Julia Maxey, OMS I

Year 2 – Yvonne Chueh, OMS II

Dublin

Year 1 – Sarah Lossie, OMS I

Year 2 – Nate Wilburn-Ogletree, OMS II

LEADERSHIP IN RESEARCH AWARD

Athens

Year 2 – Kristen Cuevas, OMS II

Cleveland

Year 1 – Nathan Reynolds, OMS I

Dublin

Year 1 – Max Farenwald, OMS I

Year 2 – Cameron Gachett, OMS II

DYNAMIC INDIVIDUAL LEADERSHIP AWARD

Athens

Year 1 – Scott Wong, OMS II

Year 2 – Nick Lehan, OMS II

Cleveland

Years 1 & 2 – Crystal Pristell, OMS II

Dublin

Years 1 & 2 – Kabwe Chilupe, OMS II

STUDENT ORGANIZATION COMMUNITY IMPACT AWARD

Athens

Years 1 & 2 – Physicians 4 Patients

Cleveland

Years 1 & 2 – Student National Medical Association

Dublin

Years 1 & 2 – Student National Medical Association

DISTINGUISHED COLLEGE STUDENT ORGANIZATION (College-wide)

Emergency Medicine Club

STAFF SPOTLIGHT AWARD

Athens

Year 1 – Pam Henderson, B.S.N.

Year 2 – Caitlin Barnhardt

Cleveland

Years 1 & 2 – JoAnna Cline

Dublin

Year 1 – Barbara Pietro, Ph.D.

Year 2 – Pam Dixson

FACULTY SPOTLIGHT AWARD

Athens

Year 1 – Christian Stork, Ph.D.

Year 2 – Fabian Benencia, Ph.D.

Cleveland

Year 1 – Andy Chen, Ph.D.

Year 2 – Christie Murphy, D.O. ('98)

Dublin

Year 1 – Audrone Biknevicius, Ph.D.

Year 2 – Becky Code, Ph.D.

RESEARCH MENTOR AWARD

Athens

Year 1 – Sonsoles De Lacalle, M.D., Ph.D.

Year 2 – David Drozek, D.O. (’83)

Cleveland

Years 1 & 2 – Sarah Rubin, Ph.D.

Dublin

Years 1 & 2 – Zelalem Haile, Ph.D.

OUTSTANDING COURSE TEAM

Athens

Year 1 – Cardiovascular

Year 2 – Ears, Eyes, Nose & Throat

Cleveland

Year 1 – Blood Block

Year 2 – Neurology Block

Dublin

Year 1 – Blood Block

Year 2 – Ears, Eyes, Nose & Throat

STUDENT GOVERNMENT ASSOCIATION DISTINGUISHED RECOGNITION

Cleveland

Year 1 – Shaina Rood, OMS I

Year 2 – Emery Young, OMS II, & Alisha Cope, OMS II

Dublin

Year 2 – Michael Moran, OMS II

TOUCH RECOGNITION

Silver Award for over 50 hours of volunteer service:

Athens

Kwasi Ampomah, OMS IV

Elizabeth Aziz, OMS II

Nisarg Bakshi, OMS II

Tsedey Biru Juka, OMS II

Logan Brewer, OMS I

Jordan Bury, OMS I

Daniel DeGenova, OMS II

Milena Fabry, OMS I

Heidi Johnson, OMS II

Shilpa Krishnan, OMS II

Tanner Lyons, OMS II

Dustin Peth, OMS II

Chris Radlicz, OMS I

Alexander White- Cotsmire, OMS II

Ellean Zhang OMS II

Dublin

Jacob Chevlen, OMS II

Kabwe Chilupe, OMS II

Cassidy Lawrence, OMS II

Michael Moran, OMS II

Kathryn Oehlman, OMS II

Christina Veite, OMS II

Drake Wakefield, OMS II

Brent Whitehead, OMS I

Cleveland

Katie Bard, OMS I

Andrew Dickson, OMS I

Renate Gyenge, OMS II

Saif Jamil, OMS II

Uly Kachmar, OMS II

Nathan Katz, OMS I

Noor Ramahi, OMS I

MacKenzie Reece, OMS I

Amanda Scott, OMS II

Kevin Venczel, OMS II

Gold Award for over 100 hours of service:

Athens

Chelsea Bitler, OMS II

Amy Buck, OMS II

Grace Eberly, OMS II

Brianna Gedeon, OMS II

Alyssa Greenwell, OMS II

Nicholas Ingram, OMS II

Nicholas Lehan, OMS II

Elizabeth Pawlowski, OMS II

Nathaniel Reed, OMS II

Shachi Shah, OMS II

Christopher Sosnofsky, OMS II

Tiffany Stainfield, OMS IV

Dublin

Ellen Tan, OMS II

Robert Young, OMS II

Cleveland

Benjamin Burnham, OMS II

Crystal Pristell, OMS II

Rachel Kamat, OMS II

Platinum (most hours):

Aishwarya Sharma, OMS II